Mobischool
Dziel się tym co dzieje się w Twojej szkole, żłobku czy przedszkolu i publikuj jednym kliknięciem!
WIĘCEJ
Pobierz ofertę
Zostaw swoje dane, a wyślemy Ci ją natychmiast

Strefa wiedzy

Strona Gminy i szkoły musi być dostępna!


Czym są serwisy dostępne?
Serwisy internetowe definiowane jako dostępne charakteryzują się tym, że korzystać z nich bez problemu mogą nie tylko ludzie zdrowi, ale i osoby z niepełnosprawnościami. Związane jest to po pierwsze z samą możliwością użytkowania strony, ale i z bezpieczeństwem korzystania z niej (alternatywne rozwiązania mają być również bezpieczne jak podstawowe). Ważne jest także to, aby każda treść zamieszczona na stronie była możliwa do odtworzenia przez wszystkich.

Jak powinny wyglądać strony internetowe tworzone dla osób niewidomych i niedowidzących?
Strony internetowe dostępne dla osób niewidomych lub niedowidzących składają się zazwyczaj z dwóch wersji:

 
  • tekstowej (użytkownik może wybrać wielkość czcionki, w jakiej będzie chciał prezentować  treści na stronie);
  • audio (czyli wersja czytana wszystkich elementów, która umożliwia zapoznawanie się z treściami na stronie i pomaga w nawigacji).
Ponadto dobrze zaprojektowane i stworzone strony internetowe powinny również umożliwiać personalizację witryny pod względem kolorystycznym – ułatwi to korzystanie z niej w przypadku trudności z rozpoznawaniem kolorów, itp. Jeżeli natomiast projektujący zdecyduje się wyróżnić kolorystycznie jakieś elementy na stronie, powinien zrobić to również za pomocą innej opcji (oprócz zmiany koloru). Pozwoli to wyróżnić pewne fragmenty, np. za pomocą pogrubienia. Sam tekst natomiast musi być wyraźnie oddzielony od systemu nawigacyjnego, napisany czcionkami znanymi, rozpoznawalnymi, odpowiednich rozmiarów i koloru (unikać jaskrawych barw).

Wszystkie elementy graficzne, które umieszczane są na stronie, powinny być dobrze opisane. Oznacza to, że podpisując obraz białego kota nie powinniśmy nazywać go „ktl.jpg”, a np. „bialykot.jpg”. Dzięki temu zdjęcie stanie się bardziej zrozumiałe. Tak samo w przypadku nagłówków, tabelek, ramek, zawsze powinny informować tytułem, co zawierają. Nie powinno się na tego typu stronach umieszczać żadnych elementów migających, czy poruszających się po ekranie.

Oczywiście strona musi być odpowiednio dostosowana do sprzętu każdego potencjalnego użytkownika. Nie mogą to być witryny, które ludzie otworzą jedynie za pomocą urządzeń najwyższej jakości, najnowszych lub drogich.

WAI czyli inicjatywa dostępności do Sieci
WAI (Web Accessibility Initiative) to podgrupa konsorcjów W3C, którą wspiera ponad 500 różnych organizacji i firm z około trzydziestu krajów. Ma ona wyrównywać dostępność do Internetu dla wszystkich ludzi, również osób niepełnosprawnych. WAI wspierane jest przez Unię Europejską, której prawo nakazuje dostosowywanie stron internetowych organizacji użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ciągle aktualny jest niestety problem wykluczenia cyfrowego, który dotyka między innymi osoby niewidome i niedowidzące. Największą barierą wydaje się być brak świadomości, szczególnie firm prywatnych i marketingowców, którzy problemu w ogóle nie dostrzegają lub oszczędzają na rozwiązaniach mogących pomóc znacznej grupie ludzi. Miejmy nadzieję, że postępujące w tym zakresie zmiany przyczynią się do poprawy sytuacji i zniesienia barier w dostępie do Internetu.
Pobierz ofertę
Zostaw swoje dane, a wyślemy Ci ją natychmiast

STREFA WIEDZY