WCAG 2.1. – Najważniejsze informacje
WCAG – (ang. Web Content Accessibility Guidelines) – czyli „ Wytyczne dotyczące dostępności stron internetowych” to zebrane dziesiątki rekomendacji dotyczących dostępności, sposobu tworzenia i rozwoju stron z myślą o zapewnieniu jak najwyższej czytelności dla jak największej ilości grup odbiorców mając tu na uwadze przede wszystkim osoby niepełnosprawne.
JAKIMI ELEMENTAMI CECHUJE SIĘ STANDARD WCAG 2.1. ? ZASADY INTERNETU:
- Solidność – przekazywane treści i materiały opublikowane mają być w sposób solidny, czyli zrozumiały i prawidłowo interpretowany przez oprogramowanie do tego służące, jak również winny współgrać z technologiami wspomagającymi korzystanie z internetu np. tzw. „czytacz”/ „reader” dla osób słabowidzących,
- Zrozumiałość – interfejs, nawigacja, przyciski i inne elementy informujące lub wymagające akcji użytkownika muszą być zrozumiałe,
- Funkcjonalność – przygotowanie funkcjonalności muszą być możliwe do użycia i wykorzystania,
- Postrzegalność – wszystkie elementy na stronie muszą być pokazane użytkownikom w sposób zrozumiały dla ich zmysłów.
CO NOWEGO WNOSI WERSJA WCAG 2.1. CZYLI ZASADY TWORZENIA STRON INTERNETOWYCH OD 2019 ROKU!
Siedemnaście nowych zasad:
- 5 pierwszych dla poziomu zgodności A
- 7 dla drugiego poziomu (AA)
- 5 trzeciego poziomu (AAA)
Najbardziej charakterystyczne punkty dotyczą responsywności stron internetowych, orientacji poziomej/pionowej. Inne wprowadzone zasady razem z wersją 2.1 to:
- Określenie odstępów w treści’
- Możliwość włączania i wyłączania skrótów klawiszowych
- Informowanie o czasie i występowania sesji,
- Obowiązek zdefiniowania kodu błędów dla wszelkich niepożądanych akcji na stronie.
Według NIK (Najwyższej Izby Kontroli) od czerwca 2015 roku WSZYSTKIE urzędy administracji publicznej, podmioty realizujące zadania publiczne jak i inne jednostki dysponujące finansami publicznymi.
Wielu zastanawia się jak zweryfikować zgodność strony ze standardem WCAG 2.1., jakie są zasady tworzenia stron internetowych zgodnych z poziomami w standardzie WCAG. Chcesz sprawdzić czy stworzony portal dla niepełnosprawnych jest rzeczywiście dostosowany?
SKORZYSTAJ Z NASZEGO WALIDATORA WCAG